DC Solar Centrifugal Pump ARL-4SPN5-15
11
People watching this product now!
🥳 Get 5% Off on Manual Stackers
Use the coupon code ARL-5 at checkout to get 5%* off the Robust Manual Pallet Stacker.
Key Features: DC Solar Centrifugal Pump
- Soft Start Running: Extends the system’s lifespan.
- Thrust Bearing System: Enhances motor durability and efficiency.
- Wide DC Voltage Range: Operates effectively within a 60-450V DC voltage range.
- Certifications: CE, TUV, SUD, UL, ISO9001, ISO14001, ensuring quality and compliance.
Technical Specifications: DC Solar Centrifugal Pump
- Model Number: ARL-4SPN5-15
- Power: 3000W / 4.02 Hp
- Power Type: DC
- Max Head: 170m
- Max Flow: 9.7m3/hr
- Outlet Size: 1.5 inches
- Pump Length: 0.97m
- Impeller Type: Centrifugal
- Impeller Material: Stainless Steel 304
- Pump Body Material: Stainless Steel 304
- Motor Type: BLDC motor, Water-Filled, PMSM, Encapsulated
- Motor Material: AISI 304
- Max. Motor Current: 15A (DC)
- Max. Submersion: 150m
- Max. Water Temperature: 40°C
- Motor Efficiency: Max. 85%
- Motor Insulation Class: F
- Motor Enclosure Class: IPX8
- Required Cooling Flow (Motor): 0.5L/s
- Controller Type: Internal
- Controller Voltage (Optimal/Max): 40−90Vmp/100Voc
- Controller MPPT Efficiency: Max. 98%
- Controller Enclosure Class: IP65
- Minimum Well Diameter: 3 inches
- Pump Discharge: Rp 1.25
- Warranty: 2 years
Physical Dimensions & Weight (Pump+Controller): DC Solar Centrifugal Pump
- Gross Weight: 10.5 KG
- Net Weight: 8.5 KG
- Dimension: 61×36×16 MM
- Length (Pump): 0.97 M
What’s Included: DC Solar Centrifugal Pump
- 1 x 3-inch DC solar centrifugal pump with a 1.5m cable
- 1 x Pump controller with MPPT function
- 1 x Electric float switch for water tank
- 1 x Waterproof adhesive tape
- 1 x PVC electrical adhesive tape
- 1 x PTFE tape
Not Included (Self-Prepare): DC Solar Centrifugal Pump
- Suitable solar panels (Recommended: 550W solar panels in series).